Sa oled siin

Toidukaubad

Kuigi toote märgistusele on vaja tähelepanu pöörata kõigi kaupade ostmisel, on eriti tähtis seda teha toidukaupade puhul.

Toidu märgistus ei tohi Sind eksitada. Toidukaupade märgistusele kehtestatud nõuete järgi peab märgistusel andma õiget teavet toidu olemuse, koostise, päritolu ja teiste oluliste tunnuste kohta.

Toidukaupade märgistusel peavad muu hulgas olema kirjas  toote nimetus, koostisosade loetelu (kahanevas järjekorras), netokogus, minimaalse säilimisaja või realiseerimise ja tarvitamise lõpptähtpäev, säilitamis- või kasutamistingimused, valmistaja, pakendaja või müüja andmed, toote päritolumaa (kui selle puudumine võib tarbijat oluliselt eksitada).

Toidukaupade märgistuse puhul on minimaalne kirjasuurus 1,2 millimeetrit, mis on väikse tähe kõrgus. Pakenditel, mille suurima külje pindala on alla 80 ruutsentimeetri, on tähemärgi suurus vähemalt 0,9 millimeetrit. Tekst peab olema tausta suhtes kontrastne.

Allergiat põhjustada võivaid koostisosi peab rõhutama koostisosade loetelus kirjastiili, kirjasuuruse või taustavärvi abil. Pakendamata toitude puhul, sealhulgas toitlustuses pakutav toit, tuleb allergiat põhjustada võivad koostisosad müügikohas välja tuua (nt kaupluse sooja toidu leti juures tootekaustikus).

Toidu nimetus peab sisaldama andmeid või sellele tuleb lisada andmed toidu füüsikalise oleku või eritöötluse kohta (nt pulbristatud, uuesti külmutatud, külmkuivatatud, sügavkülmutatud, kontsentreeritud, suitsutatud) kõikidel juhtudel, kui sellise info puudumine võib tarbijat eksitada.

Tükikaupa müüdavate liha- ja kalatoodete puhul peab toidu nimetuses olema kirjas lisatud vee sisaldus, kui lisatud vesi moodustab rohkem kui viis protsenti lõpptoote kaalust.

Teatud toidukaupadele on kehtestatud ka märgistamise erinõuded. Nii peab näiteks külmutatud juurviljadel või kalapulkadel olema kirjas “pärast sulatamist uuesti mitte külmutada” ning toidulisanditel hoiatus, et neid hoitaks lastele kättesaamatus kohas.

Kontrolli toiduainete ostmisel alati juba poes, et nende realiseerimistähtaeg ei oleks ületanud lubatud piiri. Selleks jälgi märgistusi „parim enne“ ja „kõlblik kuni“.

Kui toidukaubal on märgistus „parim enne“, siis säilib see hoiutingimuste järgimisel kvaliteetsena vähemalt näidatud kuupäevani.

Kui toidukaubal on märgistus “kõlblik kuni”, siis on tegu kiiresti rikneva toidukaubaga, mida tohib müüa ja tarvitada vaid selle kuupäevani.

„Parim enne“ tähtpäeva ületanud toit ei muutu Sulle ohtlikuks, kui säilitamistingimustest on kinni peetud. Seetõttu on sellise märgistusega tooteid lubatud müüa ka pärast tähtpäeva möödumist, kuid need peavad olema teistest toodetest eraldatud ja varustatud vastavasisulise teabega.

“Kõlblik kuni” tähtpäeva ületanud toit võib muutuda Sulle ohtlikuks, selles võivad hakata arenema tervisele ohtlikud mikroorganismid. Tea, et selle märgistusega kaupa ei tohi pärast tähtaja möödumist mingil juhul müüa.

Kui avastad kauba, mille säilimisaeg on ületatud või märgistus puudub, siis pöördu müüja poole ja palu selline kaup müügilt kõrvaldada.

 

Ära osta toitu, kui

  • ümbrus on räpane;
  • müüja kittel on määrdunud ning müüja käed on mustad ja hoolitsemata;
  • kauba pakend on katki;
  • kaupa ei säilitata õigetel tingimustel;
  • näed, et külmutatud toiduained on sulanud ja seejärel uuesti külmutatud.

Kui oled ostnud toidukauba, mille realiseerimistähtaeg pole saabunud,

kuid pakendi avamisel selgub, et toode on halvaks läinud, siis mine viivitamatult kauba Sulle müünud poodi. Võta kindlasti kaasa kauba ostutšekk ja tee kaupluses kirjalik avaldus raha tagasisaamiseks. Tavaliselt lahendavad kauplejad pöördumisi juhtumipõhiselt ja enamasti tarbija kasuks.

Pea meeles!

  • Selleks, et toidukaupade parimad omadused säiliksid, kontrolli, et Sinu külmkapi temperatuur oleks kuus kraadi või alla selle.
  • Kui oled poest ostnud realiseerimistähtaja ületanud toidukauba, siis tea, et toidukaupu ümber ei vahetata ja tagasi ei võeta.