Sa oled siin

Energiajoogid

Energiajoogid on karastusjoogid, mis sisaldavad süsivesikuid, vitamiine, mineraalaineid, kofeiini ja teisi toimeaineid, sealhulgas näiteks tauriini, glükuronolaktooni, kreatiini.

  • Tea, et olenevalt toimeainete hulgast ja koostisest võivad energiajoogid Sulle erinevalt mõjuda. Mõnedes riikides on osa kauplejaid piiranud energiajookide müüki lastele. Tarbijakaitseamet toetab Eesti kauplejate sarnast algatust.
  • Ära aja omavahel segamini energia- ja spordijooki. Energiajook sisaldab kofeiini, mis soodustab vee eritumist organismist ja tõstab vererõhku. Spordijook sisaldab energiaallikana süsivesikuid ja elektrolüüte higiga kaotatud mineraalainete korvamiseks.

Amet on soovitanud kauplejatel mitte kasutada energiajookide reklaamis lapsi ega lastekirjanduse või lastesaadete tegelasi või lastepäraseid multifilmilahendusi, kuna see võib tekitada lastes liigset huvi reklaamitava vastu.  Samuti ei ole soovitatav müüa energiajooke lasteasutustes asuvates  puhvetites ja kohvikutes.

Energiajoogil peab olema märge „kõrge kofeiinisisaldusega“, kui jook sisaldab kofeiini üle 150 milligrammi liitri kohta. Samuti pead sellise energiajoogi pakendit vaadates saama teada, kui mitu milligrammi kofeiini on 100 milliliitris joogis.

Alates 2014. aasta 13. detsembrist peab energiajookidel olema märge „Ei ole soovitatav lastele, rasedatele ega rinnaga toitvatele naistele”.

Vaata ka energiajookide turustamise hea tava 2014.