Sa oled siin

Toidulisandid

Toiduseaduse järgi on toidulisand toit, mida kasutatakse tavatoidu täiendamiseks ning mis on inimesele toitainete või muude toitainelise või füsioloogilise toimega ainete kontsentreeritud allikaks.

Toidulisandeid müüakse nii üksikult kui ka kombineeritult. Toidulisandid on näiteks suukaudsed vitamiinide ja mineraaltoitainete, oomega-3- ja oomega-6-rasvhapete, letsitiini, küüslaugupulbri jms preparaadid.

Tarbi toidulisandit mõistlikult. Toidulisandid ei ole mõeldud ravima või leevendama ühtegi haigust. Toidulisandid ei asenda ka mitmekesist toitumist ning neid ei tohiks tarbida ilma põhjuseta, sest toidulisandite liigtarvitamine võib organismile kahjulik olla. Enamik inimesi saab kõik organismile vajalikud ained tasakaalustatult toitudes. Näiteks võrreldes vitamiinikapsliga on värsketest puu- ja köögiviljadest võimalik saada  mitmekülgsem valik organismile vajalikke aineid, mis on lisaks organismis imendumiseks ka õiges vahekorras.

Suhtu toidulisandi reklaami kriitiliselt. Toidulisandi märgistusel või reklaamis toodud paljutõotavate väidete suhtes on mõistlik olla skeptiline. Ära usu haiguse ennetamise või ravimisega seotud väiteid, sest toitumine on vaid üks paljudest teguritest, mis mõjutavad haiguse tekkimist või sellest paranemist. Sageli puudub tootel reklaamis lubatud imetoime. Näiteks ei ilmnenud veebikeskkondades salendavate imekapslitena reklaamitud toote Raspberry Ketones  tarbimisel salendavat efekti.

Loe ja järgi toidulisandi kasutusjuhendit. Pakendil on kirjas toidulisandi soovitatav päevane tarbimiskogus, mida ei tohiks ületada. Vajadusel pea nõu arstiga. Kindlasti tuleks perearsti või apteekriga konsulteerida enne, kui annad toidulisandit lastele, isegi kui toode on lastele mõeldud. 

Tee kindlaks, kes toidulisandit müüb. Toidulisanditele kehtivad Euroopa Liidus (EL) ühesugused nõuded, ükskõik kas toodet müüakse poes, apteegis, käest kätte, posti või interneti teel. Kui ostad toidulisandi aga näiteks interneti teel väljastpoolt EL-i, ei pruugi see vastata EL-is kehtivatele nõuetele. Seetõttu tee enne ostmist alati kindlaks, millises riigis on müüja registreeritud. Vastav info peab olema Sulle ostjana kättesaadav.

Pea meeles!

 

  • Selgita välja, kes toidulisandit müüb ja milliseid andmeid müüja kohta leidub.
  • Kui Sul ei õnnestu toote müüjat välja selgitada või kui leitud teave müüja kohta ja vigane tooteinfo äratavad kahtlusi, jäta kaup ostmata.
  • Kui Sul ei õnnestu toote müüjat välja selgitada või kui leitud teave müüja kohta ja vigane tooteinfo äratavad kahtlusi, jäta kaup ostmata.
  • Loe toidulisandi kasutusjuhend läbi ja tarbi toodet mõistlikult.