Muud isikukaitsevahendid

Isikukaitsevahend on seljas, peas, jalas või käes kantav vahend, mis kaitseb kandja elu ja tervist. Levinumad tavatarbijate isikukaitsevahendid on helkurid ja helkurvestid, päikeseprillid ja kiivrid. Sa ei saa küll poes testida isikukaitsevahendite vastavust nõuetele, kuid on mõned asjad, mida peaksid nende valikul teadma.

Helkurid ja helkurvestid

Helkurite ja helkurvestide ainueesmärk on kaitsta Sind hämaras ja pimedas liigeldes.

Jälgi helkuri märgistust. Jalakäijahelkurite märgistusel peavad olema tootenimetus, andmed tootja kohta, CE-märgis, viide standardile, mis sätestab nõuded helkurite kvaliteedile (tagasipeegeldamisomadused, reflekteeriva pinna suurus), eestikeelne kasutusjuhend. Helkurvestide märgistusel peab olema lisaks eeltoodule suurustähistus ja hooldustähistus.

Eelista alati pigem suuremaid kui väiksemaid helkureid. Samuti vaata, et helkuril olev kiri või trükipilt poleks ülemäära suur ehk ei kataks helkurist tervet pinda.

Kui Sul tekib kahtlus, et helkur ei vasta nõuetele või märgistus on puudulik, teavita sellest tarbijakaitseametit.

Päikeseprillid

Päikeseprillide ülesanne on kaitsta kasutaja silmi UV-kiirguse eest.

Kontrolli päikeseprillide märgistust. See peab asuma päikeseprillide raamil, etiketil või pakendil.

Märgistus peab andma Sulle infot päikeseprillide kaitsetaseme kohta. Vastavalt Euroopa standardile jagatakse päikeseprillid viide filtrikategooriasse (0−4). Nullkategooria päikeseprillid lasevad läbi kõige enam valgust ja UV-kiirgust, neljanda kategooria prillid kõige vähem.

Päikeseprillide märgistusel peab olema CE-märgis.

Märgistusel olev N-täht tähistab tavalisi plastist või mineraalklaasist UV-kiirguse eest kaitsvaid prilliklaase. P-täht tähistab polariseeruvaid klaase, mis võivad olla plastist või mineraalklaasist. F-täht tähistab fotokroomset klaasi, mis tumeneb ise UV-kiirguse käes vastavalt kiirgusastmele.

Proovi päikeseprille. Jälgi, et päikeseprillid oleksid ees nii tihedalt, et kaitsevad ka kõrvalt tuleva kiirguse eest. Proovi mitmeid prille ja vali need, mis sobivad enim Sinu näokujuga.

Kiivrid

Jalgratta- ja rulasõidul ning rulluisutamisel on soovitav kanda kiivrit. Alla 16-aastastel ratturitel on kiivri kandmine kohustuslik.

Kontrolli kiivri märgistust. Kiivri märgistusel peavad olema muu hulgas kaubamärk või tootja nimi, mudeli otstarve, kiivri suurus või suuruse vahemik (pea ümbermõõt sentimeetrites, millele kiiver sobib), kiivri kaal, CE-märgis.

Kiiver peab olema märgistatud nii, et sellel olev info oleks loetav, seda kogu kiivri kasutusaja.

Proovi kiivrit pähe. Kiiver peab kaitsma Sind võimaliku ohu eest (kukkumisel pea vigastamise eest), selle sisepind peab laskma nahal hingata ja kiiver ei tohi piirata Sinu nägemisulatust ega paigast nihkuda. 

Pea meeles!

  • Kõigi isikukaitsevahenditega peab olema kaasas eestikeelne kasutusjuhend.
  • Ära vali helkurit hinna, vaid selle järgi, kas märgistusele esitatavad nõuded on täidetud ja kas helkuri suurus tundub olevat lubatud piires.
  • Helkuril peab olema peegeldavat pinda vahemikus 15−50 ruutsentimeetrit ühe külje kohta.
  • Null filtrikategooriaga päikeseprillid sobivad pilves ilmaga, esimese kategooria prillid poolpilves ilmaga, teise kategooria prillid keskmise päikesevalgusega, kolmanda kategooria prillid tugeva päikesevalgusega ning neljanda kategooria prillid ülitugeva päikesevalgusega (lumel, merel, kõrgmäestikus).

  • Neljanda filtrikategooriaga päikeseprillid ei sobi liikluses kasutamiseks, kuna lasevad läbi liiga vähe valgust ja on liialt tumedad.

  • Kiivri märgistusel peab olema hoiatustekst, et lapsed ei tohi kiivrit kasutada ronides ja muude selliste tegevuste puhul, kus on risk kiivriga kuskile kinni jääda.

CE-märgis:

Viimati uuendatud 05.02.2021