Hoolduse eest vastutav üksus ja ECM-sertifikaat

ECM-sertifikaat on hoolduse eest vastutava üksuse sertifikaat, mis näitab veeremi hoolduse arendamise, juhtimise ja teostamise funktsioonide olemasolu ning vastavust kehtivatele nõuetele.

Eestis on alates 13.01.2021 hoolduse eest vastutava üksuse sertifitseerimisasutuseks Tarbijakaitse ja Tehnilise Järelevalve Amet (Euroopa Liidu viitenumber ERADIS süsteemis EE/30/0021/0001).

Väljastatud ECM-sertifikaat kantakse sertifikaadi väljastaja poolt Euroopa Raudteeagentuuri koostalitlusvõime ja ohutuse andmebaasi (ERADIS). Väljastatud ECM-sertifikaat kehtib üle kogu Euroopa Liidu territooriumi.

Nõuded ja hindamiskriteeriumid, mida kohaldatakse organisatsioonide suhtes, kes taotlevad ECM-sertifikaati on sätestatud EL määruse 2019/779  Lisas II.

Ettevõtjale, kellele on väljastatud ja kehtiv  raudteeveeremi tehnohoolde ja remondi tegevusluba peab taotlema ECM-sertifikaadi kehtivuse algusega hiljemalt 16.06.2023 (EL määruse 2019/779 artikkel 15). 

ECM-sertifikaadi omamisel ei pea ettevõtjal enam olema kehtivat raudteeveeremi tehnohoolde ja remondi tegevusluba, kuid vajadusel võib seda jätkuvalt omada (raudteeseadus § 12 lõige 2).  

ECM-sertifikaadi nominaalseks menetlusajaks kujuneb 5 kuud asjakohaste komplektsete dokumentide menetlusse esitamisest.
 

Hoolduse eest vastutav üksus ei pea taotlema ECM-sertifikaati, kui: 

  1. tegeletakse kolmandas riigis registreeritud ja selle riigi seaduse järgi veeremi hooldamisega;
  2. hooldatakse veeremit, mida kasutatakse 1520 mm raudteevõrgustikus ja mille direktiivi 2016/798 artikli 14 lõike 2 kohane hooldus on tagatud kolmanda riigiga sõlmitud rahvusvahelise lepinguga;
  3. kauba-ja reisivaguneid kasutatakse ühiselt sellise kolmanda riigiga, mille rööpmelaius on 1520 mm.

NB! Kui tegemist on raudteeveo-ettevõtja või raudteeinfrastruktuuri-ettevõtja ühtset ohutustunnistust või ohutusluba omava ettevõttega, siis on võimalik valida ECM-sertifikaadi asemel ainult hoolduse eest vastutava üksuse märke saamine raudteeliiklusregistrisse. Selleks  tõendatakse määruse 2019/779 lisa II nõetele vastavust ohutustunnistuse või ohutusloa menetluse käigus.

Antud märge annab õiguse teha tehnohoolet ja remonti ainult enda nimele raudteeliiklusregistris registreeritud veeremile, milline omab liiklemisõigusi ainult Eesti territooriumil.

ECM-sertifitseerimise skeem on detailselt lahti kirjutatud Euroopa Raudteeameti juhendis:

Juhend eesti keeles:

ECM-sertifikaadi taotlemiseks TTJA käest tuleb esitada avaldus koos EL määruse 2019/779 lisa II kohase dokumentatsiooniga ning tasuda riigilõiv 6240 eurot (Riigilõivuseaduse § 2132).

Viimati uuendatud 04.01.2024